Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2014 година: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| next = [[2015 UEFA Champions League Final|2015]]
}}
'''Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 20152014''' — финалниот натпревар на [[Лига на шампиони во фудбал|УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната]] 2014-15 година, односно 59-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 22-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. 
 
Натпреварот се одиграл на 24 Мај 2014 година, на Стадионот[[Стадион Луж|<nowiki/>Стадионот Луж]] Луж во [[Лисабон]], [[Португалија]], меѓу шпанските клубови [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]] и Атлетико[[ФК Атлетико Мадрид|Атлетико Мадрид]]. Тоа било пето финале каде што се сретнале две екипи од иста асоцијација, и прво финале на шпански екипи од ист град. Реал Мадрид победил на натпреварот со резултат од 4-1 по продолженијата, со головите од Г[[Гарет Бејл|ерет Бејл]], [[Марсело Вијеира|Марсело]] и [[Кристијано Роналдо]], по израмнувачкиот гол на [[Серхио Рамос]], во 93-та минута. Разултатот бил отворен од страна на  [[Диего Годин|Диего]] Годин во прватотопрвото полувреме. Со оваа победа, Реал Мадрид ја освоиосвоил јубилејнта 10 титула во ова натпреварување, 12 години по нивната деветта победа.
 
== Наводи ==
[[Стадион Луж|<nowiki/>]]
[[Категорија:Финалиња на Лигата на шампионите]]
13.536

уредувања