Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Ислам}}
'''Исламот''' ([[арапски]] الإسلام, ''al-’islām''; <small>се изговара:</small> {{Audio|ar-al_islam.ogg|{{IPA|[ɪs.ˈlæːm]}}}} — значи: „потчинување“, „предавање“ или „покорување“ [кон [[Алах|Бога]]]<ref>[http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/ МакИслам, дефиниција на поимот „Ислам“]</ref>) е [[Монотеизам|монотеистичка религија]] која се вбројува во [[аврамска религија|аврамските религии]] и е втора [[религија]] по распространетост во светот, но и најбрзо растечка религија во светот. Следбениците на оваа религија се нарекуваат '''[[муслиман|муслимани]]'''. Муслиманите веруваат дека Алах ([[Бог]]) ја предавал својата божествена реч (објава) во облик на откровенија преку разни [[пророк|пророци]]: Адем а.с (Адам), Муса а.с (Мојсеј), [[Исус Христос|Иса а.с (Исус Христос)]], [[Мухамед|Мухамед с.а.в.с]] и многу други, кои потоа ја соопштувале на народот. Ни еден пророк на ни еден начин немал удел во божеството на Алах (Бог), туку секој пророк бил само човек кој поради своите особини и карактер бил одбран од Алах за пророк. Секој пророк пред [[Мухамед|Мухамед с.а.в.с]] ,бил пратен за одреден народ и за одредено време, додека [[Мухамед]] с.а.в.с е последниот [[Исламски пратеници|Божји Пратеник]] кој е пратен за целото човештво до крајот на светот. [[Куран|Куранот]] е светото писмо и последната објава која Алах(господ) ја објавил преку ангелот [[Џибрил]] на [[Мухамед]] а.с. Муслиманите веруваат дека [[Куран|Куранот]] ги содржи одговорите и упатството за сите проблеми на човештвото како целина.
 
== Етимологија ==
10

уредувања