Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Додадени 500 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 79.126.172.159) и ја поврати преработката 3625132 на Bjankuloski06)
с
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Ислам}}
'''Исламот''' ([[арапски]] الإسلام, ''al-’islām''; <small>се изговара:</small> {{Audio|ar-al_islam.ogg|{{IPA|[ɪs.ˈlæːm]}}}} — значи: „потчинување“, „предавање“ или „покорување“ [кон [[Алах|Бога]]]<ref>[http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/ МакИслам, дефиниција на поимот „Ислам“]</ref>) е [[Монотеизам|монотеистичка религија]] која се вбројува во [[аврамска религија|аврамските религии]] и е втора [[религија]] по распространетост во светот, но и најбрзо растечка религија во светот. Следбениците на оваа религија се нарекуваат '''[[муслиман|муслимани]]'''. Муслиманите веруваат дека Алах ([[Бог]]) ја предал својата божествена реч (објава) во облик на откровенија преку разни [[пророк|пророци]]: Адем а.с (Адам), Муса а.с (Мојсеј), Иса а.с (Исус Христос) и декамногу други. Секој пророк пред [[Мухамед|Мухамед с.а.в.с]] бил пратен за одреден народ и за одредено време, додека [[Мухамед]] с.а.в.с е последниот [[Исламски пратеници|Божји Пратеник]] кој е пратен за целото човештво до крајот на светот. Исламот најдобро се дефинира според [[Куран]]от кој за муслиманите е безгрешна реч предадена од [[Алах]] на [[Мухамед|Мухамед а.с]]. Според исламските научници исламот се дефинира како систем на закони и распореди за олеснување на човечкиот живот и прифаќање на Бог како создател.
 
== Етимологија ==
10

уредувања