Разлика помеѓу преработките на „Споменик на загинатите во Шумскиот пожар над Струмица од 2012 година“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (ситна поправка, дополнување)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Споменикот се базира на христијанската и народната традиција. Главното својство на споменикот се четири птици кои ги симболизираат душите на четворицата загинати во пожарот. Според Потоцки темелите на споменикот се јазиците на огнот како рака која вреска и од пламенот нагоре полетуваат четирите птици. Нозете на птиците стануваат сè потенки, се издолжуваат и птиците полетуваат во небото како четири крста<ref name="а1он">{{наведена мрежна страница|url=http://a1on.mk/archives/26985|title=Незаборав за 4-те трагично загинати струмичани|date=13 август 2012|work=А1он|language=македонски|accessdate=5 јануари 2018}}</ref>.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Шумски пожар над Струмица (2012)]]