Разлика помеѓу преработките на „Пожешка Гора“

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(поправки)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Пожечката гора се нарекува уште и Бабја гора,<ref>{{Наведени вести|url=https://archive.is/20120731110935/http://www.gmp.hr/blog/index.php/2-recepti/58-cuveni-grah-bake-danice-iz-zvecevacke-radnicke-obitelji|title=GMP - Muzej u loncu - Čuveni grah bake Danice iz zvečevačke radničke …|date=2012-07-31|work=archive.is|access-date=2018-05-22}}</ref> иако тоа име се однесува само на западниот дел на Пожешката гора со потокот Покотина, кој ја претставува источната граница на Бабја гора. Највисокиот врв на Пожешка гора се наоѓа во областа Бабја гора.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://web.archive.org/web/20160304073306/http://www.slavonski-planinarski-savez.hr/index.php/spp/opis-spp|title=Opis SPP|date=2016-03-04|accessdate=2018-05-22}}</ref>
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Географија на Хрватска]]