Разлика помеѓу преработките на „ФК Шкендија Тетово“

Додадени 173 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
тренер = Ќатип Османи |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
сезона = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2016/2017|2016/2018|2017/2018]] |
позиција = 2ри1ви |
шема_лр1=_redshoulders|шема_т1=_blackstripes|шема_др1=_redshoulders |
леварака1=000000|тело1=FF0000|деснарака1=000000|шорцеви1=000000|чорапи1=FF0000|
}}
 
'''ФК Шкендија''' ({{lang-sq|KF Shkëndija}}, во превод: ''Искра''<ref>[http://recnik.off.net.mk/recnik/albanski-makedonski/*shkend* shkëndij/ë,-a] — Албанско-македонски речник, off.net</ref>) — [[фудбал]]ски клуб од [[Тетово]], [[Република Македонија|Македонија]], формиран во [[1979]] година. Моментално игра во [[Прва македонска лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Своите натпревари ги игра на [[Градски стадион Тетово|Градскиот стадион]] во Тетово. Клубот е освојувач на Првата лига во сезонатасезоните [[Прва фудбалска лига на Македонија 2010/2011|2010/11]] и [[Прва фудбалска лига на Македонија 2017/2018|2017/2018]], и на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во [[Македонски куп во фудбал 2015/2016|2015/16]] и [[Фудбалски куп на Македонија 2017-2018|2017/18]].
 
== Наводи ==