Разлика помеѓу преработките на „Наречница“

Додаден 21 бајт ,  пред 2 години
викификација
(викификација)
{{спојување|Роденици}}
'''Наречница''', суденица, орисница, [[Роденици|роѓеница]], суѓаја е термин со кој се означувале митските битија кои ја претскажувале судбина на новороденче.
 
== Во јужнословенска митологија ==
189

уредувања