Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Додаден 81 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
!Мали
!HTML<br />код
!Стандардна<br />фонетичкафонетска вредност
!Други<br />фонетичкифонетски вредности
|-
|'''Ch'''
|}
 
Покрај тоа што полскиот јазик ги следи фонетичкитефонетските правила при пишување, некои гласови можат да имаат повеќе од една запишана форма:
 
* {{IPA|[x]}} како '''h''' или '''ch'''
 
== Наводи ==
* {{цитирананаведена книга |last = Swan |first = Oscar E. |title = A Grammar of Contemporary Polish |publisher = Slavica |date = 2002 |location = Bloomington, IN |id = ISBN 0-89357-296-9}}
{{reflist}}
 
* [[Полонистика]]
* [[Лехитски јазици]]
* [[Македонска транскрипција на полскиот јазик]]