Разлика помеѓу преработките на „Горно Ботушје“

Додадени 1.109 бајти ,  пред 2 години
| име2=Горно Ботуше
| општина=[[Општина Македонски Брод]]
| популација=22
| поштенски број=
| надморска височина=
 
== Историja ==
Во XIX век Долно Ботушје било село во Поречката нахија на Кичевската каза. Според „[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“, во [[1873]] г. Ботуше (Горно и Долно) (Bétouché) имало 26 домаќинства со вкупно 108 жители [[Македонци]].<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, с. 94-95.</ref>
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] г. ''Ботуше'' (Горно и Долно) имало 410 жители [[Македонци]] [[христијани]].<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.258.]</ref>
 
== Економија ==