Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

Додадени 526 бајти ,  пред 3 години
 
== Историја ==
Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Кичевската нахија (Nahiye-I Kirçova) со 28 семејства, 3 неженети и 1 вдовица, сите христијани.<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.225</ref>
 
Според податоците од 1873 година, селото имало 12 домаќинства со 26 жители христијани (Македонци).<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.</ref>