Разлика помеѓу преработките на „Аврам Садикарио“

Додадени 172 бајти ,  пред 2 години
#1Lib1Ref
(#1Lib1Ref)
[[Податотека:Avram Sadikario.jpg|мини|десно|Аврам Садикарио]]
'''Аврам Јусеф Садикарио''' ({{lang-lad|Avram Jusef Sadikario}}; [[14 мај]] [[1919]] - [[август]] [[2007]]) — македонски поет<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 223 -224.</ref> со [[Македонски Евреи|еврејско]] потекло.
 
Роден е на {{роден на|14|мај|1919}} година во [[Битола]]. Завршил [[Медицински универзитет (Софија)|Медицински факултет]] во [[Софија]] и работел како доктор специјалист во Скопје. Член на ДПМ од 1973 година.
 
Бил женет со истакнатата партизанка, писателка и профеорка, [[Жамила Колономос]]. Починал во август [[2007]] г.
 
* Оносветски призиви (поезија, 1995)
* Датуми на поколот (поезија, 1996)
 
==Наводи==