Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(поврзница акварел)
сНема опис на уредувањето
 
[[Податотека: Mercator World Map.jpg|thumb|right|300px|Географска карта на светот на [[Румолд Меркатор]], нацртана во [[1587]] по онаа на неговиот татко од [[1567]] (издадена во 1595)]]
Тој прв го употребил зборот [[атлас]] како збир на повеќе географски карти со што го охрабрил [[Абрахам ОртелиусОртелиј]] да го изработи првиот атлас во [[1570]]. Во [[1578]] година Меркатор изработил и сопствен атлас којшто го изменил и дополнил во наредните години. Во [[1585]] година тој во атласот ги додал географските карти на [[Франција]], [[Германија]] и Холандија, а во [[1588]] додал и географска карта на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Во [[1595]] по неговата смрт биле издадени уште неколку карти од неговиот син [[Румолд Меркатор]].
 
Меркатор исто така изработувал и глобуси. Во тоа време изработката на глобуси била во подем, а глобусите главно се изработувале од [[дрво]] со коешто се формирало [[форма]] на [[топка (геометрија)|топка]]. Меркатор при изработката на глобуси над дрвото лепел [[географски карти]] коишто ги сечел во средината со што бил обележан [[екватор]]от. Тој ги сечел местата на географските карти со коишто биле обележани половите и така ги лепел на дрвото. При оваа изработка Меркатор користел и водени бои ([[акварел]]). Денес се сочувани 22 глобуси изработени од Герард Меркатор.