Разлика помеѓу преработките на „18 мај (настани)“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
|-
|valign="top" align="right"|[[1980]] 
|Стотици илјади луѓе ја презедоа контролата над јужнокорејскиот град [[КвангџзуКвангџу]], по немирите во кои единиците на воената хунта убија најмалку двесте продемократски демонстранти.
 
|}