Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

Додадени 1.839 бајти ,  пред 3 години
с
}}
[[File:Vraneštica Municipality.svg|thumb|right|290px|Карта на општина Вранештица со селските атари.]]
'''Крушица''' е село во [[Општина Кичево]], во околината на градот [[Кичево]]. Според пописот од 2002 година, во селото живееле 5 жители.
 
== Географија и местоположба ==
 
== Историја ==
Според податоците од 1873 година, селото имало 12 домаќинства со 26 жители христијани (Македонци).<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.</ref> Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 128 жители христијани (Македонци).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.257]</ref>
 
Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Крушица:<ref>Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 76.</ref>
{| class="wikitable"
! rowspan="2" |Домаќинства
! rowspan="2" |Гурбетчии
! colspan="3" |Писмени
! colspan="3" |Неписмени
|-
!мажи
!жени
!вкупно
!мажи
!жени
!вкупно
|-
|16
|23
|4
|0
|4
|50
|49
|99
|}
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Крушица живееле 148 жители, од кои 128 [[Македонци]] и 20 [[Албанци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.257]</ref>
Според пописот од 2002 година, во селото Крушица живеат 5 жители, сите [[Македонци]].
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], во 1905 година во Крушица имало 128[[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, во селото Крушица живеат 5 жители, сите [[Македонци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|128<ref name=":0" />
|128<ref name=":1" />
|138
|127
|103
|63
|30
|15
|10
|5
|}
 
== Личности ==
 
* [[Кочо Куршума]] - македонски револуционер.
 
<!-- == Економија ==
== Општествени институции ==
== Администрација и политика ==
== Културни и природни знаменитости ==
== Редовни настани ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
==Наводи==
{{Наводи}}