Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Македонски партизани користејќи го HotCat)
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
'''Борка Талески''' или познат под прекарите „'''Црниот'''“ или „'''Модерното'''“ ({{роден на|19|јули|1921}} - {{починал на|2|март|1942}} {{починал во|Плетвар|Прилепско}})— [[македонци|македонски]] [[Комунистичка партија на Македонија|комунист]], револуционер, [[партизан]], [[НОБ|борец во НОБ]] и [[Народен херој|народен херој на Југославија]] од [[Македонија]]. Тој е непосреден организатор на востанието против фашистичкиот окупатор започнато на 11 октомври 1941 година во [[Прилеп]]. <ref name="херои">Народни херои од Македонија, Наша книга, Скопје, 1973 г., стр. 361-365</ref>
 
== Биографија ==