Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додадени 350 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
| починал-дата = {{починал на и возраст|df=yes|1942|03|02|1921|08|19}}
| починал-место = [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско
| починал-причина = убиство
| националност = [[Македонец]]
| наставка = <!-- ова е наставка за полињата „Роден“ и „Починал“. ако
го нема ова поле, ништо нема да се смени -->
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
'''Борка Талески''' ({{роден на|19|јули|1921}} - {{починал на|2|март|1942}} {{починал во|Плетвар|Прилепско}}) е[[македонци|македонски]] [[Комунистичка партија на Македонија|комунист]], револуционер, [[партизан]], [[НОБ|борец во НОБ]] и [[Народен херој|народен херој на Југославија]] од [[Македонија]]. Тој е непосреден организатор на востанието против фашистичкиот окупатор започнато на 11 октомври 1941 година во [[Прилеп]].
 
Тој е непосреден организатор на востанието против фашистичкиот окупатор започнато на 11 октомври.
 
== Биографија ==