Разлика помеѓу преработките на „Алданци“

Додадени 902 бајти ,  пред 2 години
| карта = Алданци во Општина Крушево.svg
}}
'''Алданци''' е село во [[Општина Крушево]], во околината на градот [[Крушево]].
 
{{Мак-никулец}}
 
== Географија и местоположба ==
Алданци се наоѓа на надморска височина од околу 900 м, во подножјето на [[КрушевоБушева Планина]], оддалечено 11 километри од градот[[Крушево]], на патот што води за [[Прилеп]]. Низ Алданци врви реката Нороска.
 
== Историја ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Алданци живееле 270 жители, сите [[Албанци]].<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_37.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.245.]</ref>
Според пописот од 2002 год. во Алданци живееле 417 жители, од кои: 397 [[Албанци]], 14 [[Македонци]], 5 [[Турци]] и 1 останат.
 
Според пописот од 2002 год. во Алданци живееле 417 жители, од кои:<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf 397Попис [[Албанци]],во 14Македонија [[Македонци]], 5 [[Турци]]2002. и- 1Книга останат10.</ref>
{| class="wikitable"
|'''Националност'''
|'''Вкупно'''
|-
|[[Македонци]]
|14
|-
|[[Албанци]]
|397
|-
|[[Турци]]
|5
|-
|[[Роми]]
|0
|-
|[[Власи]]
|0
|-
|[[Срби]]
|0
|-
|[[Бошњаци]]
|0
|-
|Други
|1
|}
 
== Општествени институции ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
;Археолошки локалитети<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ.</ref>
*[[Градиште (Алданци)|Градиште]] - римска населба;