Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
[[File:Ethnic groups of Kratovo Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на Општина Кратово со селските атари.]]
 
'''Кратово''' — општина во северниот дел на [[североисточна Македонија]] со административен центар во грдот [[Кратово]]. Лежи на изгаснати вулкански купи (кратери) од каде е и добиено името. Во општината се наоѓа и праисториската вселенска опсерваторија [[Кокино (локалитет)|Кокино]] (од неолитот) и неколку антички рудници за злато од Римскиот период. Градоначалник на општината е МитеЉупчо АндоновскиБојаџиев.
 
== Географиja ==
Анонимен корисник