Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|caption=Ракописот [[Ригведа]] на деванагари (ран XIX век)
|type=[[Абугида]]
|languages=неколку [[индоариски јазици]], вклучувајќи и [[санскрит]], [[хинди]], [[маратски јазик|маратски]], [[Непалски јазик|непалски]], [[Били (јазик)|били]], [[конкански јазик|конкански]], [[Боџпури (јазик)|боџпури]], [[Магахи (јазик)|магахи]], [[мајтилски јазик|мајтилски]], [[Неварски јазик|неварски]] и понекогаш [[Синдисиндски (јазик)|синдисиндски]] и [[Кашмирски јазик|кашмирски]]. Порано се користел за пишување на [[гуџаратски јазик|гуџаратскиот]].
|time=околу 1200–денес
|region=Индија и Непал