Махараштра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(new file)
Нема опис на уредувањето
|-----
| [[Јазик]]:
| [[Маратимаратски јазик|маратимаратски]]
|-----
| [[Религија]]:
 
== Демографија ==
Махараштра представува втора индиска држава по бројот на население. Има 96.752.247 жители. Само 11 земји од светот имаат повеќе население од Махараштра. Градско население сочинува 42.4% од вкупното население. Службен јазик је [[маратимаратски јазик|марати јазикотмаратскиот]], кој го зборува мнозинството на населението. Сепак во [[Мумбај]], како космополитски град се зборуваат и [[хинди]], [[гуџаратски јазик|гуџаратски]] и [[англиски]]. Мнозинска религија е хиндуизмот со 80,2% верници, а муслиманите сочинуваат 10,2%, будистите 6%, а џаинисти и христијаните по 1%.
=== Најголеми градови ===
(Спрема пописот од 2001.)