Разлика помеѓу преработките на „Керала“

Додаден 21 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
|-----
| [[Јазик]]:
| [[малајаламмалајалски јазик|малајалски]] (службен); [[тамилски јазик|тамилски]],<br /> [[тулу (јазик)|тулу]], [[конкански јазик|конкански]], [[англиски јазик|англиски]]
|-----
| [[Религија]]:
'''Керала''' ({{lang-ml|കേരളം}} = ''Кералам'') — сојузна држава во [[Индија]] со површина од 38.863 км² и 32.802.812 жители (сос: 1. јан. 2006). Густината на населението е 844 жит./км², што ја прави Керала една од најгусто населените краеви на Индија. Главен град е [[Тируванантапурам]] (некогаш се викал Тривандрум).
 
Сојузната држава ''Керала'' настанала во 1956. се соединувањето на трите некогашни [[Кнежевство|кнежества]]: [[Кочин]], [[Малабар]] и [[Траванкоре]]. Името ''Керала'' значи „Земја на [[Кокосова палма|кокосовите палми]]“. На јазикот малајаламмалајалски ''кера'' значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека ''алам'' значи земја.
 
== Надворешни врски ==