Разлика помеѓу преработките на „Фосил“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
1
 
Етимологијата на терминот '''фосил''' е со латинско потекло: ''fossus'' – ископан. Тие окаменотини се всушност [[минерал]]изирани, или поинаку сочувани остатоци на животните и билките, па и останатите форми на живот. Збирот на сите фосили и нивната распореденост во фосилиферни (кои што содржат фосили) формации карпи, и [[седимент]]ни наслаги (страти) е познато како [[фосилен белег]]. Изучувањето на фосилите низ геолошкото време, како се формирале, и еволутивните врски, се само некои од најважните функции на науката која се нарекува [[палеонтологија]].
 
Анонимен корисник