Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Додадени 6 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Северна Европа користејќи го HotCat)
}}
 
'''Данска''' ([[дански јазик|дански]]: ''Danmark'') е држава која се наоѓа во [[Северна Европа]]. Главен град на Данска е [[Копенхаген]]. Кралството Данска е најмала држава на [[Скандинавски полуостров|Скандинавскиот полуостров]]. Таа е член на [[Европска Унија|Европската унија]]. Данска излегува на [[Балтичко Море]] и [[Северно Море]] а се состои од 13 општини (''амтиamter'' (amter), една самостојна градска општина и два автономни региони – [[Гренланд]] и [[Фарски Острови|Фарски
острови]].