Разлика помеѓу преработките на „Малев“

Додадени 28 бајти ,  пред 12 години
с
мала измена
(Malev)
с (мала измена)
}}
 
'''Малев''' ({{lang-hu|Magyar Légiközlekedési Vállalat}}) е национален авиопревозник на [[Унгарија]] и авиокомпанијата е базирана на аеродромот во [[Будимпешта]]. Лета на 50 дестинации низ 34 земји ширум светот. Малев е член на алијансата [[Oneworld]] од Април 2007 година.
 
==Историја==
Компанијата официјално е основана на 29 Март, 1946 година, кога Унгарско - Советска компанија за цивилно воздухопловство беше формирана. Флотата во тоа време броеше 2 авиона, Li-2 и Po-2. За време на комунистичкиот режим во Унгарија, флотата на Малев се состоеше главно од авиони од советско потекло, од типот Туполев, со кој сообраќаше на дестинации во Европа и Блискиот Исток. Некаде при крајот на комунистичкиот режим, Малев во својата флота додаде авион од типот Боинг 737-200. Моментално флотата на Малев брои вкупно 18 авиони од типот Боинг 737, еден авион од типот Боинг 767, како и неколку авиони од типот Фокер 70 и Бомбардиер CRJ 200. На 12 Јули, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] беше назначен за извршен директор на авиокомпанијата. Пакстон беше во бордот на директори на British Airways цели 35 години. На 14 Септември, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] даде отказ на работното место, при што, за негов заменик беше назначен Петер Леонов.
 
==Дестинации==
Погледни опширно, [[Дестинации на Малев]].
 
Авиокомпанијата главно лета на дестинации низ [[Европа]], но исто така оперира и на некои дестинации до [[Северна Америка]] и [[Азија]].
На 29 Октомври, 2007 година, Малев објави дека ги прекинува северно Американските дестинации за време на зимскиот период, со главна причина дека сообраќајот за време на зимскиот перид е драстично намален, и со тоа придонесува загуба за авиокомпанијата.
 
721

уредување