Разлика помеѓу преработките на „Малев“

Додаден 1.871 бајт ,  пред 12 години
Malev
(мал додаток)
(Malev)
{{Infobox Airline
|airline = Malév Hungarian Airlines <br> Magyar Légiközlekedési Vállalat
|image= Malév Hungarian Airlines 737-800.jpg
|image_size = 300
|IATA = MA
|ICAO = MAH
|callsign = MALEV
|parent =
|founded = 1946
|headquarters = [[Budapest]], [[Hungary]]
|key_people = Péter Leonov ([[CEO]])
|hubs = [[Аеродром Будимпешта]]
|focus_cities =
|frequent_flyer = Duna Club
|lounge =
|alliance = [[Oneworld]]
|fleet_size = 24 (+10 нарачки, 4 oпции)
|destinations = 50
|website = http://www.malev.hu
|Slogan = Még egy ok az utazásra // Уште една причина за патување
}}
 
'''Малев''' ({{lang-hu|Magyar Légiközlekedési Vállalat}}) е национален авиопревозник на [[Унгарија]] и авиокомпанијата е базирана на аеродромот во Будимпешта. Лета на 50 дестинации низ 34 земји ширум светот. Малев е член на алијансата Oneworld од Април 2007 година.
 
==Дестинации==
 
Погледни опширно, [[Дестинации на Малев]].
 
Авиокомпанијата главно лета на дестинации низ Европа, но исто така оперира и на некои дестинации до Северна Америка и Азија.
На 29 Октомври, 2007 година, Малев објави дека ги прекинува северно Американските дестинации за време на зимскиот период, со главна причина дека сообраќајот за време на зимскиот перид е драстично намален, и со тоа придонесува загуба за авиокомпанијата.
 
==Флота==
 
<center>
{| class="toccolours sortable" border="1" cellpadding="3" style="border-collapse:collapse"
|+ '''Малев Флота'''
|- bgcolor=#9592C6
!Авион
!Вкупно
!Патници
!Дестинации
!Забелешки
|-
|[[Боинг 737-600]]
|6
|102 (19/83)
|Европа, Азија, Блискиот Исток
|
|-
|[[Боинг 737-700]]
|7
|119 (24/95)
|Европа, Азија, Блискиот Исток
|
|-
|[[Боинг 737-800]]
|5 <br>(Позајмен за време на зимска сезона 08/09)
|164 (19/145) <br> 180
|Европа, Азија, Блискиот Исток и Африка
|еден авион позајмен на [[Livingston Energy Flight]]
|-
|[[Боинг 767-200ER]]
|1
|185 (24/161)
|САД, Канада, Азија<br>
|Планирано е да биде исклучен од сообраќај во блиска иднина
|-
|[[Фокер 70]]
|5
|72 (12/60)
|Европа
|Планирано е да биде исклучен од сообраќај во блиска иднина
|-
|[[Бомбардиер Q400]]
|4 (од [[Септември 2008]])
|72
|Европа
|4 нарачки (2012), 4 опции (2013)
|-
|}
</center>
 
 
[[bs:Malév Hungarian Airlines]]
721

уредување