Брсјачка носија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 44 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Брсјачката етничка целина го зафаќа југозанадниот[[Југозападен регион|југозападниот]] дел на [[Македонија]]. Таа е, всушност, најголемата етничка целина во чиј состав влегуваат многу помали и поголеми пределски целини, секоја со свои посебни етнички особини и со карактеристични народни носии.
 
[[Податотека:Ornament from Bitola Area 03.JPG|мини|170п|десно|Вез од Битолско Поле]]