Разлика помеѓу преработките на „Драгиша Цветковиќ“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Драгиша Цветковиќ''' ([[Српски јазик|српски]]: ''Драгиша Цветковић'') ({{роден на|15|јануари|1893}} {{роден во|Ниш|}} - {{починал на|18|февруари|1969}}) — [[Југославија|југословенски]] [[политичар]], [[новинар]], претседател на влада и во повеќе наврати градоначалник на [[Ниш]]
 
Цветковиќ бил [[премиер]] на [[Кралство Југославија|Кралството Југославија]] од 1939 до 1941. Ја развил федерализацијата на југославијаЈугославија со создавањето на [[Хрватска бановина|Хрватската бановина]] по спогодба со [[Хрватска|хрватскиот]] лидер [[Владко Мачек]].
 
{{start box}}
256

уредувања