Разлика помеѓу преработките на „Леверкузен“

Додадени 528 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox German location |type = Град |image_photo = Leverkusen-Schloss-Morsbroich Hauptgebäude.jpg |image_caption = ...)
 
|}
 
==Географија==
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Околија'''
| '''Население (2013)'''
| '''Површина (km²)'''
|-
| [[Виздорф]]
| 18.174
| 9,86
|-
| [[Рајндорф]]
| 15.900
| 6,25
|-
| [[Хитдорф]]
| 7.654
|
|-
| [[Бергиш-Нојкирхен]]
| 6.721
| 7,96
|-
| [[Бириг]]
| 6.492
|
|-
| [[Киперштег]]
| 9.184
|
|-
| [[Кетинген]]
| 12.914
|
|-
| [[Луценкирхен]]
| 10.915
| 4,17
|-
| [[Шлебуш]]
| 26.149
| 10,31
|-
|}
 
{{Градови во Германија}}