Разлика помеѓу преработките на „Алесандро Флоренци“

с
нема опис на уредувањето
с
| ntupdate = 23 March 2018
}}
'''Алесандро Флоренци''' ({{IPA-it|alesˈsandro floˈrɛntsi}}; роден на 11 Март 1991) е [[Италија|италијански]] професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој настапува како играч од средниот ред или класичен [[Одбранбен играч (фудбал)|одбранбен играч]] за тимот на [[ФК Рома|Рома]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|националниот тим]] на Италија.
 
Флоренци ја започнал својата професионална клупска кариера со Рома во 2011 година, и од тогаш е незаменловнезаменлив дел на тимот, со една позајмица во меѓувреме во [[ФК Кротоне|Кротоне]] во текот на сезоната 2011-12 година. На репрезентативно ниво, тој бил член на [[Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година|националниот тим на Италија под-21]] година, со кои завршил втор во на УЕФА Европскатото превнество Подпод-21 година, а исто така ја претставувал Италија и на  [[Европско првенство во фудбал 2016|УЕФА Еуро 2016 година]].
 
== Клупска кариера ==
12.863

уредувања