Разлика помеѓу преработките на „Алесандро Флоренци“

Додадени 1.946 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Alessandro Florenzi“)
 
{{Infobox football biography 3
'''Алесандро Флоренци''' ({{IPA-it|alesˈsandro floˈrɛntsi}}; роден на 11 Март 1991) е италијански професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој настапува како играч од средниот ред или класичен одбранбен играч за тимот на [[ФК Рома|Ром]]<nowiki/>а и [[Фудбалска репрезентација на Италија|националниот тим]] на Италија.
| name = Алесандро Флоренци
| image = [[Florenzi,_Roma-Udinese_17_marzo_2014.jpg|200px|]]
| image_size = 200
| caption = Флоренци во 2014 година
| fullname = Alessandro Florenzi
| birth_date = {{Birth date and age|1991|3|11|df=y}}
| birth_place = [[Рим]], Италија
| height = {{height|m=1.73}}<ref>{{cite web|url=http://www.asroma.com/en/teams/players-and-staff/alessandro-florenzi|title=Alessandro Florenzi|publisher=ASRoma.com|accessdate=13 November 2017}}</ref>
| position = [[Одбрана(Фудбал)Одбрана]] / [[Defender (association football)#Full-back|Right-back]]
| currentclub = [[A.S. Roma|Roma]]
| clubnumber = 24
| youthyears1 = 1995–2000
| youthclubs1 = Атлетијо Акилиа
| youthyears2 = 2000–2002
| youthclubs2 = [[ФК Лодиџиани Калчо|Лодиџиани]]
| youthyears3 = 2002–2010
| youthclubs3 = [[ФК Рома|Рома]]
| years1 = 2011–
| clubs1 = [[ФК Рома|Рома]]
| caps1 = 178
| goals1 = 22
| years2 = 2011–2012
| clubs2 = → [[ФК Кротоне|Кротоне]]
| caps2 = 35
| goals2 = 11
| nationalyears1 = 2011
| nationalteam1 = [[[[Фудбалска репрезентација на Италија под 2о година|Италија 20]]
| nationalcaps1 = 4
| nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2011–2013
| nationalteam2 = [[[[Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година|Итлаија под 21]]
| nationalcaps2 = 18
| nationalgoals2 = 5
| nationalyears3 = 2012–
| nationalteam3 = [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
| nationalcaps3 = 26
| nationalgoals3 = 2
| club-update = 10 April 2018
| ntupdate = 23 March 2018
}}
'''Алесандро Флоренци''' ({{IPA-it|alesˈsandro floˈrɛntsi}}; роден на 11 Март 1991) е италијански професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој настапува како играч од средниот ред или класичен одбранбен играч за тимот на [[ФК Рома|РомРома]]<nowiki/>а и [[Фудбалска репрезентација на Италија|националниот тим]] на Италија.
 
Флоренци ја започнал својата професионална клупска кариера со Рома во 2011 година, и од тогаш е незаменлов дел на тимот, со една позајмица во меѓувреме во  Кротоне во текот на сезоната 2011-12 година. На репрезентативно ниво, тој бил член на [[Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година|националниот тим на Италија под-21]] година, со кои завршил втор во на УЕФА Европскатото превнество Под-21 година, а исто ја претставувал Италија и на  [[Европско првенство во фудбал 2016|УЕФА Еуро 2016 година]].
12.512

уредувања