Виборг: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Виборг''' е значаен град во [[Данска]], поточно во северозападниот дел на државата. Градот е управителен центар на покрајнатарегионот [[СреднаСреден ДанскаЈитланд]], каде со околните населени места претставува [[општина]], [[Општина Виборг]].
Денес Виборг има околу 36.000 жители во градот и околу 93.000 жители во поширокото градско подрачје.