Бучин: Разлика помеѓу преработките

Додаден 321 бајт ,  пред 4 години
== Културни и природни знаменитости ==
 
Во Бучин има основно училиште „Кирил и Методиј“, во кое се одржува настава од прво до деветто одделение. Постои и дом на културата со спортска сала изградена во изградба[[2017]]. [[Црна Река]] тече низ селото, при што еден крак е одделен и поминува низ центарот на селото т.н. "Јаз". Кејот на јазот е уреден во староградска архитектура, со поплочени тротоари и современо осветлување што му дава на посебен автентичен изглед на центарот на селото.
Црна Река има два моста, едниот е Стар Мост од [[Римска империја|римскиот период]], а другиот е изграден во времето на [[СФР Југославија]] во [[1965]] година.
 
ВоденицатаДруг значаен споменик е воденицата на господинот ЌурќиоскиЌурчиоски Мито - Папаз, која датира од постари времиња, во [[1912]] година имала 12 камења за мелење жито. Во [[1948]] година господинот Мито Папаз купил францисова турбина која произведувала електрична струја за целото село, сесè до [[1964]] година кога е заменета со струјата на Електростопанство Македонија. Дење во воденицата се мелело жито, а навечер се произведувала струја. Денес, едни од најпознатите сликари во [[Битола]] се фамилијата Ќурчиевски, кои потекнуваат токму од Мито Папаз.
 
Останати знаменитости се: Железничка пруга со два тунела (во мирување), Манастирот Св. вмч. Горгиј - ЃУРЃОВДЕН кој се наоѓа меѓу двата тунела на железничката пруга, на патот Бучин - [[Света]] ([[Општина Демир Хисар]]).
 
Славата на манастирот Св. Ѓорѓија е на ден Ѓурѓовден, [[6 мај]] секоја година.
 
Црквата во село Бучин е "Рождение на Пресвета Богородица" - Мала Богородица и се слави на [[21 септември]] како селска слава. Секоја фамилија си има и посебна куќна слава.
 
;Археолошки локалитети<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>