Разлика помеѓу преработките на „Гепард“

Додадени 129 бајти ,  пред 2 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Еднаш ловен за неговото крзно, гепардот сега повеќе страда поради загубата на живеалиштето и пленот.
 
Порано, научниците сметале дека гепардот е особено примитивен помеѓу мачките и дека се развил пред приближно 18 милиони години. Меѓутоа, новите истражувања покажуваат дека последниот заеднички предок на сите 40 постоечки видови големи мачки живеел пред помалку од 11 милиони години. Истите истражувања укажуваат на тоа дека гепардот, додека е морфолошки високо изведен, не е од особено стара лоза, имајќи се раздвоено од своите најблиски живи роднини пред околу 5 милиони години. ''Гепардот е најбрзо животно на планетава . Гепардот живее во Африка .''
 
 
Анонимен корисник