Арагон: Разлика помеѓу преработките

Додаден 61 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Арагон''' ([[Арагонски јазик|арагонски]]: ''Aragon''; [[Шпански јазик|шпански]]: ''Aragón''; [[Каталонски јазик|каталонски]]: ''Aragó'') — автономна покраина на североисток на [[Шпанија]]. На север се граничи со [[Франција]], на исток со [[Каталонија]], на југ со [[Валенсија]] и на запад со [[Кастиља-Ла Манча]], [[Риоха]] и [[Навара]]. Главен град е [[Зарагоза]].
Зафаќа површина од 47.719 км² и има 1,3 милиони жители.
 
{{Автономни заедници во Шпанија}}
 
[[Категорија:Арагон]]