Разлика помеѓу преработките на „Градец (Виничко)“

Додадени 162 бајти ,  пред 2 години
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
 
== Општествени установи ==
[[File:Црква Св. Илија во Градец (Виничко).jpg|thumb|250px|right|Поглед на црквата Св. Илија во Градец]]
Во селото се наоѓа подрачно училиште на [[ОУ „Славчо Стојменски“ - Виница|ОУ „Славчо Стојменски“]] во Виница. Покрај тоа, во селото има дрводелска, односно автомеханичарска и лимарска работилница, амбуланта, продавници и угостителски објекти.<ref name="енциклопедија"/>