Разлика помеѓу преработките на „Аделаида“

Додадени 28 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Аделаида''' ({{lang-en|Adelaide}}, изг. ''Аделејд'') — административен центар и најнаселен [[град]] во [[Јужна Австралија]], една од австралиските држави. Според пописот од [[2006]] [[година]] во градот живееле 1.040.719 жители. Со своите 1,1 милиони живетли во поширокото подрачје е петти најголем град според големина во [[Австралија]] по [[Сиднеј]], [[Мелбурн]], [[Бризбејн]] и [[Перт]], но сепак поголем од [[главниот град]] [[Канбера]].
 
Се наоѓа на брегот на Јужниот Океан и името го добил според германската принцеза Аделаида и сопругата на кралот [[Вилијам IV]].