Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Додадени 328 бајти ,  пред 2 години
 
==Исток како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Патници од истокот“ (''Путници са истока'') - песна во проза на српскиот писател [[Иво Андриќ]] од 1961 година.<ref>Иво Андрић, ''Ex Ponto - Немири - Лирика''. Београд: Просвета, 1977, стр. 238-239.</ref>
* „Исток-запад“ - книга на [[Јадранка Владова]] и Н. Кнеѓевиќ.<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 22.</ref>
* „Исток“ (''East'') - албум на австралиската [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] група „[[Колд Чизел]]“ (''Cold Chisel'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=YxfLLf4pXfU YouTube, Cold Chisel - ''East'' (1980) Full Album (пристапено на 29.9.2017)]</ref>