Разлика помеѓу преработките на „Slipknot“

Додадени 958 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
| Associated_acts = [[Корн]] и [[Лимп Бизкит]]
| URL = [http://www.slipknot1.com www.slipknot1.com]
| Current_members = [[Сид Вилсон]]<br />[[ЏоиЏej ЏордисонВајнберг]]<br />[[ПолАлесандро ГрејВентурела]] <br />[[Крис Фен]]<br />[[Џим Рут]]<br />[[Крег Џонс]]<br />[[Шон Крехан]]<br />[[Мик Томпсон]]<br />[[Кори Тејлор]]
| Past_members = Дони Стил<br />Андерс Колсефини<br />Грег Велтс<br />Џош Брејнард<br/> Пол Греј<br/> Џои Џордисон<br/>Брендон Дарнер
}}
 
'''Slipknot''' е американска хеви метал група од [[Ајова]], [[САД]], кои се формирани во 1995 година. Сите членови на групата носат уникатни маски. Бендот досега има издадено четири студиски албуми, а познати се по нивниот агресивен изглед и по хаотичните концерти. По повеќето промени во првобитниот состав, денес бендот се состои од: Кори Тејлор(вокали), Шон Крехан(перкусии), Крис Фен(перкусии), Сид Вилсон (DJ), Џеј Вајнберг(тапани), Алесандро Вентурела(бас гитара), Mик Томпсон(водечка гитара), Џејмс Рут(ритам гитара) и Крејг Џонс(семплови). Првата промена во почетниот состав е на 25 мај 2010 со ненадејната смрт на басистот Пол Греј. На 12 декември 2013, бендот изјави дека тапанарот Џои Џордисон го напуштил бендот од неразјаснети причини. <ref>{{Cite web |url=http://www.allmusic.com/artist/slipknot-mn0000750742 |title=Slipknot |publisher=[[Allmusic]] |accessdate=4 февруари, 2013}}</ref><ref>{{Cite book |url=http://books.google.com/books/about/Slipknot.html?id=67tBhuvwLuYC |title=Slipknot: Unmasked |publisher=Joel McIver |date=1 декември, 2001}}</ref>
 
== Наводи ==
2

уредувања