Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 349 бајти ,  пред 2 години
 
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Зелена„Реката река“на старецот“ (''GreenOl' Man River'') - песна од истоимениот албум на американскатаанглискиот [[Рок-музика|рок]]-групамузичар [[КриденсЏеф Клирвотер РивајвалБек]] (''CreedenceJeff Clearwater RevivalBeck'') од 19691968 година.<ref>[https://www.discogsyoutube.com/Creedencewatch?v=jerHveW-Clearwater-Revival-Green-River/master/55272N9Q DISCOGSYouTube, CreedenceJeff ClearwaterBeck Revival- ‎–You GreenShook Me, Ol' Man River, Greensleeves - YouTube (пристапено на 23.124.20172018)]</ref>
* „Зелена река“ (''Green River'') - песна од истоимениот албум на американската рок-група „[[Криденс Клирвотер Ривајвал]]“ (''Creedence Clearwater Revival'')“ од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Creedence-Clearwater-Revival-Green-River/master/55272 DISCOGS, Creedence Clearwater Revival ‎– Green River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „Покрај реката“ (''Down By The River'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1969 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=y1gxkRve4Q0 YouTube, Neil Young & Crazy Horse - Down By The River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „На реките вавилонски“ (''By the Rivers of Babylon'') - песна на [[реге]]-групата „[[Мелодианс]]“ (''The Melodians'') од 1972 година.<ref>[https://www.discogs.com/Various-The-Harder-They-Come-Original-Soundtrack-Recording/master/144881 DISCOGS, Various ‎– The Harder They Come (Original Soundtrack Recording) (пристапено на 24.12.2017)]</ref>