Катал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Еден '''катал''' е она количество [[ензим]] кое катализира конверзија не еден мол супстрат до производ за една [[секунда]]. Еден катал еднаков е на 6*10^7 меѓународни единици.
{{никулец}}
 
{{SI-единици}}