Разлика помеѓу преработките на „ДНК полимераза“

Додадени 227 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 33 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q206286 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{инфокутија ензим
| Name = DNA-directed DNA polymerase
| EC_number = 2.7.7.7
| CAS_number = 9012-90-2
| IUBMB_EC_number = 2/7/7/7
| GO_code = 0034061
| image = DNA polymerase.png
| width = 260px
| caption =
}}
'''ДНК полимеразите''' се [[ензим]]и кои учествуваат во синтетизирањето на нови [[ДНК]] нишки или вериги користејќи ги постоечките ДНК нишки како шаблони. Пред [[Делба на клетките|клеточната делба]], ДНК се удвојува преку процес на [[полимеризација]]. Кај сите клетки од сите живи организми, ДНК полимеразите се [[протеин]]ските [[Катализа|катализатори]] кои ги поврзуваат [[нуклеотид]]ите од новиот ДНК [[полимер]] во процесот на [[репликација]].