Леополд Стоковски: Разлика помеѓу преработките

с
роден на/во шаблон
с (Нова страница: '''Леополд Стоковски''' (Лондон, 18 април 1882 - Хемшајр, 14 септември 1977), американски...)
 
с (роден на/во шаблон)
'''[[Леополд Стоковски]]''' ([[{{роден во|Лондон]]}}, [[18{{роден на|18|април]] [[|1882]]}} - [[{{починал во|Хемшајр]]}}, [[14{{починал на|14|септември]] [[|1977]]}}), американски диригент од полско потекло, пропагатор на современата музика, еден од најпознатите диригенти во светот.
 
{{биог-никулец}}