Разлика помеѓу преработките на „Драга Чаловска-Секуловска“

с
роден на/во шаблон
с (Нова страница: '''Драга Чаловска - Секуловска''' (13 октомври 1923 - 5 јули 1988 ), македонски новинар, уче...)
 
с (роден на/во шаблон)
'''[[Драга Чаловска - Секуловска]]''' ([[{{родена во|Битола}}, {{родена на|13 |октомври]] [[|1923]]}} - [[{{починала на|5 |јули]] [[|1988]] }}), македонски [[новинар]], учесник во [[НОВ]] од [[1941]] година и еден од основачите на [[Радио Скопје]], каде што непосредно по ослободувањето, во еден период кога Радиото бележело брз и сестран развој, ја вршела функцијата уредник на Радио Скопје.
 
{{биог-никулец}}