Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

Додадени 28 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: [[Смоква|смокви]], [[Лимон|лимони]], [[Портокал|портокали]], [[Кајсија|кајсии]], [[Праска|праски]], [[шеќерна трска]], итн. На островот [[Тенерифе]] е планината [[Теиде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
{{Автономни заедници во Шпанија}}
 
{{Африка}}
<!--Други јазици-->
 
{{Нормативна контрола}}