Разлика помеѓу преработките на „Риоха“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
'''Риоха''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''La Rioja'') е [[автономни заедници во Шпанија|автономна заедница]] и [[покраини во Шпанија|покраина]] на северот на [[Шпанија]]. Главен град е [[Логроњо]]. Се граничи со [[Баскија]] и [[Навара]] на север, со [[КастилјаКастиља и Леон]] на запад и [[Арагон]] на југ. Зафаќа површина од 5.045 км² и има 310.000 жители.