Битка кај Гранада: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|place=[[Гранада]], [[Шпанија]]
|result=Победа на христијнските сојузници
|combatant1=[[Податотека:Estandarte de la Corona de Aragon.png|22px]] [[Кралство Арагон]]<br />[[Податотека:Banner of arms crown of Castille Habsbourg style.svg|22px]] [[Кралство КастилјаКастиља]]
|combatant2=[[Податотека:Royal Standard of Nasrid Dynasty Kingdom of Grenade.svg|22px]] [[Гранадски емират]]
|commander1=[[Фердинанд II од Арагон]]<br />[[Изабела I од КастилјаКастиља]]
|commander2=[[Мухамед XII од Гранада]]
|strength1=100,000{{Fact|date=June 2007}}
}}
 
'''Битката кај Гранада''' се одвила на [[2 јануари]] [[1492]] година помеѓу христијанските сојузници предводени од [[Кралство Арагон]] и [[Кралство КастилјаКастиља]] од една страна и [[Гранадски емират|Гранадскиот емират]] од друга страна, предводени од [[Мухамед XII од Гранада]]. Градот на поверќе пати бил ставен во опсада од страна на [[христијанство|христијаните]], но без успех. Така, христијаните конечно во [[1492]] година успеале да го заземат градот. Ова означувало крај на [[Маври|маварското]] владеење и распаѓање на [[ел-Андалуз]] по скоро [[780]] години од една страна, и обединување на двете христијански кралства во една држава под името [[Шпанија]].
 
{{DEFAULTSORT:Гранада}}