Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

Додадени 45 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| birth_place = [[Фиренца]], [[Република Фиренца]], денешна [[Италија]]
| death_date = {{death date and age|1512|2|22|1454|3|9}}
| death_place = [[СевилјаСевиља]], [[Кралство Кастиља]], денешна Шпанија
| other_names = Америго Веспучи
| known_for = Докажал дека е откриена Новиот Свет, денешна Америка
}}
 
'''Америго Веспучи''' ({{роден во|Фиренца}}, {{роден на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}[[Севиља]], {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]]. На Америго новиот континент не му личел на Индија и бил првиот кој проговорил за откривањето на новиот континент.
 
{{Италија-био-никулец}}
{{Никулец за биографија}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Веспучи, Америго}}
[[Категорија:Италијански морепловци]]
[[Категорија:Родени во 1459 година]]