Ваљадолид (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Ваљадолид (покраина) на Валјадолид (покраина) презапишувајќи врз пренасочување)
сНема опис на уредувањето
{{Покраина во Шпанија
| name = ВалјадолидВаљадолид
| native_name = Valladolid
| image_skyline =
| longd = 4|longm = 40|longEW = W
| coordinates_type = region:ES_type:adm2nd_source:GNS-enwiki
| autonomous_community = [[КастилјаКастиља и Леон]]
| capital = [[ВалјадолидВаљадолид]]
| government_type = Претставништво ВалјадолидВаљадолид
| president = Рамиро Руиз Медрано
| president_party =
| website = [http://www.diputaciondevalladolid.es diputaciondevalladolid.es]
}}
'''ВалјадолидВаљадолид''' ([[шпан.]] ''{{lang-es|Valladolid''}}) е [[Покраини во Шпанија|покраина]] во средно-северозападниот дел на [[Шпанија]], во централниот дел на [[Автономни заедници во Шпанија|автономната заедница]] [[КастилјаКастиља и Леон]]. Се граничи со покраините [[Замора (покраина)|Замора]], [[Леон (покраина)|Леон]], [[Паленсија (покраина)|Паленсија]], [[Бургос (покраина)|Бургос]], [[Сеговија (покраина)|Сеговија]], [[Авила (покраина)|Авила]] и [[Саламанка (покраина)|Саламанка]].
 
Покраината брои 720.157 жители (2005), од кои речиси две третини живеат во главниот град [[ВалјадолидВаљадолид]], кој воедно е и главен град на автономната заедница. Во состав на покраината влегуваат 225 општини, од кои над една третина се села со помалку од 1000 жители.
 
ВалјадолидВаљадолид е главниот стопански центар на КастилјаКастиља и Леон.
 
==Историја==
ВалјадолидВаљадолид бил најзначајниот центар на [[Фаланга (партија)|фалангизмот]] за време на [[Втора Шпанска Република|Втората Шпанска Република]] и втора покраина по број на фалангистички гласови во изборите од 1936 г, веднаш по Кадиз.<ref>Payne, S.G. ''The Franco Regime, 1936-1975.'' Madison: University of Wisconsin, 1987. стр. 65.</ref> Покраината била под власта на Франковите националисти во текот на [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]].
 
== Наводи ==