Разлика помеѓу преработките на „Малев“

Додадени 590 бајти ,  пред 11 година
с
minor fixes
с (Malev Airlines преместена како Малев)
с (minor fixes)
Malév Hungarian Airlines '''Малев'''(Унгарски: {{lang-hu|Magyar Légiközlekedési Vállalat, abbreviated Malév}}) е национален авиопревозник на [[Унгарија]] и авиокомпанијата е базирана на аеродромот во Будимпешта. Лета на 50 дестинации низ 34 земји ширум светот. Malev е член на алијансата Oneworld од Април 2007 година.
 
==Историја==
Компанијата официјално е основана на 29 Март, 1946 година, кога Унгарско - Советска компанија за цивилно воздухопловство беше формирана. Флотата во тоа време броеше 2 авиона, Li-2 и Po-2.
 
[[bs:Malév Hungarian Airlines]]
[[bg:Малев]]
[[ca:Malév Hungarian Airlines]]
[[de:Malév]]
[[en:Malév Hungarian Airlines]]
[[et:Malév]]
[[es:Malév]]
[[fr:Malév]]
[[id:Malév Hungarian Airlines]]
[[it:Malév Hungarian Airlines]]
[[he:מאלב, נתיבי אוויר הונגריים]]
[[hu:Malév]]
[[nl:Malév Hungarian Airlines]]
[[ja:マレーヴ・ハンガリー航空]]
[[no:Malév Hungarian Airlines]]
[[pl:Malév]]
[[pt:Malév Hungarian Airlines]]
[[ro:Malév]]
[[ru:Малев]]
[[sr:Малев]]
[[fi:Malév]]
[[sv:Malév]]
[[th:มาเลฟฮังกาเรียนแอร์ไลน์]]
2.119

уредувања