Разлика помеѓу преработките на „Велешта“

Додадени 1.145 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| име=Велешта
| општина={{грбови|Општина Струга}}
| популација=5,.834
| поштенски број=
| надморска височина=691 м.
| географска широчина=41° 14' 26" сев. ш.
| географска должина=20° 38' 38" ист. д.
| карта = Велешта во Општина Струга.svg
}}
'''Велешта''' е село во [[Општина Струга]]. Според пописот од [[2002]] година, селото имало население од 5.834 жители.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во северозападните делови на Струшкото Поле, на 7 км северно од [[Струга]], на самиот лев брег на [[Црн Дрим]], во подножјето на планината [[Јабланица]].
 
== Историja ==
На крајот на [[19 век]], селото било дел од Охридската каза на [[Отоманската Империја]]. Според податоците од [[1873]] година, селото имало 185 домаќинства со 500 жители мажи [[муслимани]]. Според податоците на бугарскиот етнограф [[Васил К'нчов]], селото во [[1900]] година имало население од 11001.100 жители Албанци муслимани.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 172-173.</ref>
 
Во 1893 година бугарскиот дипломат Атанас Шопов го посетува Велешта и пишува:
 
''Арнаутското село Велешча е едно [во регионот], но е прочуено; го знае и мало и големо, бидејќи жителите не му се занимаваат речиси со ништо, но сепак располагаат со големи богатства. Таму храбрите Арнаути си распослале замоци и живеат како средновековни феудали. Пред стотина години тоа село се преселило од околината на Дебар. Се состои од едно арнаутско племе, кое било гонето од другите племиња, кои ги местеле за убиства. Има 100 души население.''
 
== Демографија ==
 
== Личности ==
* [[Беќир Жута]] (р. 22 септември 1935) - поранешен македонски економист и политичар.
* [[Фејзи Бојку]] (р. [[24 март]] [[1937]]) - македонски писател за деца
* [[Гарип Каба]] (1964 - ), македонски политичар, партеникпратеник на [[ДПА]]
* [[Тахир Хани]] (1961 - ), македонски политичар, партеникпратеник на [[ДУИ]]
* [[Ваит Насуфи]] (р. [[9 август]] [[1945]]) - македонски поет и писател за деца